Suveseminar 2016

2016

Eesti Farmaatsia Seltsi 53. Suveseminar – näoga mere poole*

Liisa Randmäe

DSC_0406

Eesti Farmaatsia Seltsi 53. Suveseminar toimus 21.-22. mail 2016 Roostal, Läänemaal. Selle aasta korraldusmeeskonnas olid Piret Uibokand, Janika Tähnas, Liisa Randmäe, Tiiu Jüriado Tartust ja Hiie Päit Pärnust. Suureks abiks oli ka Riinu Vassiljev Apothekast.

Ühel märtsikuu kokkusaamisel kutsestandardi teemadel kaasasid Piret ja Janika mind üllatuslikult Suveseminari korraldamisse. Selleks ajaks olid nad valinud kuupäevad, leidnud koha korraldamiseks ja päevajuhi rahva lõbustamiseks. Seega põhi oli olemas ja tuli vaid korraldada. Esmane ajakava sai paika ja jagasime omavahel ülesanded – kes asus lektoreid otsima koolituspäeva jaoks, kes tegevusi töötubadesse ja kes sponsoreid. Aeg lendas organiseerides ja käes oligi maikuu, mil läksime Roosta Puhkekülaga tutvuma – päike tervitas meid sama soojalt kui majaperenaine. Edasi tulid viimased pingutused, et kõik tahtjad jõuaksid Suveseminarile, kõik külalised saaks jagatud majadesse ja iga osavõtja saaks pärast loengute kuulamist ka vastava tunnistuse. Mitte vähemtähtis polnud leida endale sobiv kostüüm laupäeva õhtuseks tantsumaratoniks.

21. mai hommikul kogunesid proviisorid ja farmatseudid, et kohtuda oma erialakaaslastega igast Eestimaa nurgast. Kokku sai ligi 200 erialakaaslast – näiteks Tallinnast, Kiviõlist, Räpinast kui ka Pärnust. Koos kaaslastega sai tutvuda ravimite ja apteegikaupade näituse väljapanekutega. Oma telgi või lauaga oli kohal 23 ettevõtet. Apteekritel oli võimalus tuvastada lõhna järgi erinevaid ravimtaimi, kuulata audioloengut, proovida õnne loosirattas, täita kõhtu pannkookidega, lasta valmistada endale tervislik smuuti või muu keelekaste, jäädvustada end pildile männimetsa taustal, aga ka tutvuda firmade uute ja vanade toodetega.

dsc_0427Eesti farmaatsia mehed.

Kui kõik osalejad olid kohal, siis toimus suveseminari avamine. Eesti Farmaatsia Seltsi esimees Jaak Koppel pidas kõne ning Gaudeamuse laulu saatel heisati Seltsi lipp. Lipuheiskamise tseremoonias osalesid traditsiooniliselt Suveseminari kõige noorem ja kõige vanem osaleja, kelleks olid sel aastal vastavalt Katre Kalamees ja Einar Paugus. Nõnda saigi Eesti Farmaatsia Seltsi 53. Suveseminar avatud. Üheskoos olles jäädvustati kõik kohalolijad pildile ning sellele järgnes lõbus apteegiteemaline avatants kunagise Vanilla Ninja hiti “Club Kung Fu” saatel.

Pärast lõunasööki algasid päeva töötoad ja maastikumäng. Alustuseks toimus praktiline töötuba tuleohutusest, kus oli juttu teooriast ja võimalus ka praktikas harjutada – õpetati  käsitlema erinevaid kustuteid ja kustutusvahendeid ning igaühel oli võimalus iseseisvalt kustutada ka süüdatud tulekahju. Maastikumäng 100 Mölki oli orienteerumis- ja strateegiamäng tahvelarvutitega. Enne õhtusööki tutvustasid kiirabipoisid erinevaid elustamisvõtteid.

dsc_0430Tuleohutuse õpitoas sai igaüks ise leeki kustutada

Esimese päeva tähtis päevapunkt oli Eesti Farmaatsia Seltsi üldkoosolek. Koosolekul andis juhatus ülevaate Seltsi tegevusest 2015-2016, kinnitati 2015 majandusaasta aruande ja arutati läbi tegevusplaan järgnevaks aastaks. Vestlusteemadena oli taaskord seltsi liikmeskonna kasvatamine, liikmemaksu suurus, uute toimkondade tekitamise vajadus ja 2017. aasta Suveseminar. Otsustati arendada koostööd teiste erialaseltsidega ja eelkõige tudengite organisatsiooniga, tõsta liikmemaksu ja moodustada alustuseks Suveseminari korraldustoimkond, millega saavad kõik huvilised liituda.

img_20160521_172219EFS-i üldkogu 2016. Kõneleb Seltsi president Jaak Koppel.

Pärast õhtusööki algas meeleolukas äraarvamise mäng, kus tuli ära arvata Eesti ja välismaa kuulsuseid hääle järgi. Peagi pärast seda algas kostümeeritud 80ndate diskomaraton – kostüüme oli igasugu ja väga lustakaid. Õhtu lõpuks valiti välja kõige stiilsem tantsulõvi. Kõigil pidulistel oli võimalik osaleda loosirattas ja võita auhindu Suveseminari toetajatelt. Enne videodisko algust tegi üllatusesinemise proviisoriõppe tudeng Indrek Ventmann koos kitarristi Allan Kasukiga. Ta meelitas tantsuplatsile kõik oma ja võõraste hittidega. Diskotajad tantsisid ja möllasid varajaste hommikutundideni kõige popimate hittide saatel.

Pühapäeva hommik algas joogatunniga Aili Saare juhendamisel Arigato spordiklubist. Osalejaid oli nõnda palju, et väikse ruumi põrandapind oli tihedalt mattidega kaetud ja viimased hilinejad enam võimlema ei mahtunudki.

Pühapäev kui akadeemilisem päev Suveseminaril kätkes endas täiendõppe loenguid. Esimene lektor oli dr Hanna-Liis Lepp, kes töötab Põhja-Eesti Regionaalhaigla üld- ja onkokirurgia keskuses kliinilise toitmise konsultandina ning oma igapäevatöös puutub ta kokku peamiselt onko-kirurgiliste, aga ka kiiritus- ja keemiaravi patsientidega ning erineva raskuse ja seisundiga onkoloogiliste patsientide toitumisalase nõustamise ja kliinilise toitmisega. Tema loengu põhiteemadeks olid dieedid ja defitsiidiriskid. Ta rääkis lähemalt toitumissoovitustest, toitumisest ja erinevate dieetide mõistlikkusest.

Teise ettekande tegi dr Rene Bürkland hiina meditsiini kohta. Dr. Bürkland on Hiina meditsiini arst ning qigongi õpetaja. Ta on õppinud Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas, Tallinna Ülikoolis psühholoogiat ning lõpetanud Beijingi Hiina meditsiini ülikooli nõelravi, hiina massaaži ja hiina taimravi eriala. Ta tutvustas hiina meditsiini põhiteooriaid ehk yin ja yang ning ravimeetodeid. Ta rääkis lähemalt toitumisteraapiast ja keha konstitutsioonidest (kuum, külm, niiske, kuiv). Kõigil huvilistel oli võimalik pärast loengut dr Bürklandiga vestelda ja soetada endale hiina meditsiini ravimtaimi.

img_20160522_115510Dr. Rene Bürkland tutvustamas hiina meditsiini põhitõdesid.

Eesti Farmaatsia Seltsi Suveseminar lõppes tavapärase lipu langetamise, korraldustoimkonna tänamise ja Seltsi lipu üle andmisega järgmiseks aastaks Suveseminari korraldustoimkonnale.

Mina tänan kaaskorraldajaid-abilisi ja et mind kaasati sellisesse vahvasse aktsiooni. Tänan kõiki Suveseminari osalejaid ning kohtumiseni Suveseminaril 2017!

*Merekultuuriaasta 2016 tunnuslause “Näoga mere poole”

Fotomeenutused EFS-i 53. Suveseminarist leiate siit: